Jako pracodawca zapewne wiesz, że tym, co motywuje pracowników do lepszej, wydajniejszej pracy są benefity pozapłacowe. Liczne badania i obserwacje potwierdzają – docenianie swojego zespołu ma sens. Nie warto z tego rezygnować, zwłaszcza że oprócz rzeczy materialnych znaczenie mają nawet tak symboliczne gesty, jak uścisk dłoni czy poklepanie po plecach. Zaskoczony? Poznaj formy doceniania pracowników, które poprawią atmosferę w każdym miejscu pracy!
Uznanie zasług – pochwała udzielana publicznie lub na osobności
Choć wydaje się to takie proste, to wielu pracodawców zapomina o znaczeniu pochwał. Tymczasem docenienie pracowników słowem czy gestem (uścisk dłonie, poklepanie po plecach) jest bardzo dobrze odbierane i mile widziane. Nie są to tylko czcze słowa, a wniosek wysnuty z badań HRM Institute. Wynika z nich, że nawet 93% osób bardziej angażuje się w pracę, kiedy czują się doceniani . Imponujące, prawda? Wiedząc, jak duże znaczenie ma dla pracownika dobre słowa, pochwała, możesz udzielić jej:
• Prywatnie – zaproś pracownika do swojego gabinetu i wygłoś krótką mowę, w której podziękujesz za zaangażowanie w pracę i zachęcisz do dalszego wysiłku. Spersonalizuj pochwałę dodając konkrety, np. zasługi w działaniach nad konkretnym projektem czy pozyskanie klienta XYZ.
• Publicznie – taka forma docenienia jest równie często praktykowana. Pozwala na spontaniczne wyrażenie uznania do zaangażowania czy osiągnięć danej osoby. Kiedy jest autentyczna, wzbudza radość i sprawia, że pracownik czuje się ważny, ceniony w zespole, a jego wysiłki są zauważane (więc warto starać się nadal).
Pamiętaj, aby stosowanie tej formy uznania było autentyczne i świadome. Nie szastaj pochwałami, bo stracą one na wartości i staną się czymś zwyczajnym. Według ekspertów dobre słowo czy gest nie powinny następować tylko po tym, jak pracownik włoży w coś duży wysiłek, zostanie w pracy po godzinach, wykona dodatkowe zadanie. Docenienie codziennej pracy wykonywanej sumiennie i z zaangażowaniem to największa wartość.
Możliwość rozwoju kariery – jasna ścieżka rozwoju i awansu
Czy wiesz, że brak perspektyw, celów i jasno wytyczonej ścieżki zawodowej może wywoływać u pracowników niezadowolenie do tego stopnia, że odejdą z pracy? Z danych udostępnionych przez Pew Center Research wynika, że nawet 60% amerykańskich pracowników zwalnia się z pracy, w której nie widzi dla siebie przyszłości ?
Zadbaj o to, aby Twoi pracownicy zawsze wiedzieli:
• Kim są w firmie – i nie chodzi wyłącznie o stanowisko, ale też o inne funkcje i umiejętności (planowanie, organizacja, kontrolowanie, przewodzenie).
• Kim mogą zostać w firmie – nikt nie chce utknąć na krześle juniora do końca życia. Konkretny cel, który może osiągnąć pracownik pozwala mu lepiej skoncentrować się na zadaniach i realizować je z zaangażowaniem.
Wytyczenie pracownikowi ścieżki kariery i nakreślenie możliwości awansu to doskonały sposób na okazanie zaufania oraz docenienie jego zaangażowania oraz kompetencji.
Nagrody rzeczowe – upominki, które ucieszą zaangażowanego pracownika
Wreszcie nagrody rzeczowe, które od dawna są cenionym i lubianym przez pracowników sposobem nagradzania. Jako dodatek do wynagrodzenia, wręczane z okazji świąt, jubileuszy czy innych okazji stanowią miły akcent w korporacyjnym świecie. Dzisiaj coraz częściej na tę formę doceniania pracowników decydują się nawet mniejsze firmy, gdzie zatrudnionych jest od kilku do kilkunastu osób. Podarunki dla nich nie muszą stanowić dużego obciążenia dla firmowego budżetu. Po pierwsze, niekiedy można zakwalifikować je jako koszt uzyskania przychodu, a po drugie można zamówić również mniejsze, tańsze paczki (do 60-80 złotych).
Co podarować pracownikom?
Paczki pracownicze to popularne, łatwe do uzyskania prezenty dla osób zatrudnionych w Twojej firmie. Możesz zamówić gotowy pakunek lub skomponować własny. Co powinno znaleźć się w środku? Dopasuj zawartość do charakteru obdarowywanego. Weź pod uwagę, co lubi, czym się interesuje.
Jeśli natomiast szukasz czegoś uniwersalnego, dobrym pomysłem okaże się paczka delikatesowa. Jest to słodki prezent, bazujący na słodyczach (czekolady, ciastka), z dodatkiem słonych przekąsek, herbaty, kawy czy alkoholu. Miłym akcentem, który nie zniknie tak szybko, jak przysmaki jest kubek czy filiżanka. Możesz postawić na coś z logo firmy lub wybrać niezobowiązujący produkt o eleganckiej czy zabawnej stylistyce.
Pamiętaj o osobistym akcencie
Z uwagi na to, że upominek czy list gratulacyjny wręczasz pracownikowi, którego chcesz docenić, wyróżnić, wskazać jako wzór do naśladowania, postaw na coś spersonalizowanego. Dobrze, aby prezent miał osobisty akcent, choćby w postaci bilecika przymocowanego do wstążki. Innym pomysłem jest dołączenie okolicznościowej kartki lub drewnianej tabliczki z grawerunkiem.