Obdarowywanie pracowników z okazji świąt czy jubileuszy to coraz powszechniejsza praktyka w firmach. Jeżeli i Ty decydujesz się w ten sposób docenić, zmotywować swój zespół, zastanów się, co umieścić w paczce prezentowej. Udowadniamy, że może być ona efektowna, a przy tym praktyczna!
Zacznij od postawienia sobie pytania – co ma na celu paczka pracownicza? Czy ma być jedynie symbolem, spełnionym obowiązkiem, czy raczej personalizowanym upominkiem „od serca”. Od razu zaznaczymy, że nie ma złej odpowiedzi, a paczka, bez względu na motyw, jest zawsze miłym gestem! Jeśli jednak chcesz bardziej zaangażować się w jej przygotowanie, koniecznie skorzystaj z naszych wskazówek.
Z jakiej okazji chcesz wręczyć pracownikom paczki?
W ciągu roku jest wiele okazji, które można uświetnić wręczeniem paczek pracowniczych. Jednak niektóre są wyjątkowe i zasługują na szczególną oprawę. Np. Boże Narodzenie czy Wielkanoc – święta wymagające tematycznych prezentów oraz ozdób. Wykorzystanie w tym celu złotego papieru i włożenie do środka charakterystycznych słodyczy (pierniczki) to dowód na to, że pracodawca przygotował upominek idealnie pasujący do okoliczności.
Budżet, czyli ile pieniędzy możesz przeznaczyć na paczki pracownicze
Z perspektywy zamawiającego paczki pracownicze ważny jest jednostkowy koszt prezentu. Jesteś proszony o podanie budżetu już na samym początku. Do wyboru masz różne półki cenowe, od 60 do nawet 150-200 złotych. Tańsza paczka nie musi być gorsza. Już za około 100 złotych można stworzyć wyjątkowy upominek, który wzbudzi radość obdarowanego.
Dla kogo jest paczka, czyli kim prywatnie jest Twój pracownik
Zdarza się, że paczki dla pracowników są personalizowane pod kątem tego, co lubią, czym się pasjonują lub co jest ich domeną w pracy. Możesz zdecydować się na zamówienie dwóch czy trzech różnych pakietów – jednego dla informatyków, drugiego dla administracji, trzeciego dla kadr itd. Jednak uważaj – wartość prezentów powinna być taka sama, a ich zawartość pasująca do osobowości/stylu, rodzaju wykonywanej pracy. Wtedy ma to sens.
Jak powinna być skomponowana paczka pracownika?
Paczka pracownicza nie może być zbieraniną przypadkowych produktów. To dlatego jej stworzenie powierza się specjalistom – firmom, które dysponują określonym budżetem i potrafią z niego wyczarować cuda. Jak podchodzą one do kompozycji paczki?
Przyjmują jeden klucz i zgodnie z nim tworzą zwartość upominku. Może to być np. kolorystyczny dobór produktów (różowe, niebieskie, czarne paczki) lub wersja luksusowa (trufle, egzotyczne kawy alkohole). Jeśli nie wiesz, co wybrać, poproś o katalog. Zazwyczaj obfituje on w liczne propozycje, które na pewno Cię zainspirują.
Paczka delikatesowa dla pracownika
Udany prezent trafia w gust obdarowywanego i sprawia mu przyjemność. Trudno byłoby zadowolić cały zespół pracowników, który nierzadko liczy od kilkudziesięciu do kilkunastu osób. Dlatego, aby uniknąć rozczarowań czy niezadowolenia, warto postawić na uniwersalny upominek składający się z delikatesów.
Warto dodać, że produkty spożywcze, głównie słodycze, przekąski i napoje są na tyle neutralne, że nikogo nie obrażą, a każdemu się przydadzą. Szczególnie w okolicach świąt, gdy wiele osób planuje celebrowanie z rodziną.
Co powinno trafić do idealnej pracowniczej paczki?
To trudne pytanie, bo dla każdego „idealna” znaczy coś innego. Dlatego warto postawić na eleganckie, a zarazem praktyczne produkty, które docenią pracownicy i ich rodziny. Zazwyczaj do paczki pracowniczej wkładane są:
- słodycze – czekolady, ciastka, wafelki, galaretki, żelki, kremy do smarowania owoce w czekoladzie,
- herbaty smakowe, kawa,
- alkohole – wina, whisky, wódka, rum, szampan,
- drobne zabawki, maskotki.
Jeśli natomiast chodzi o stworzenie paczek dla dzieci pracowników, tutaj można skupić się na markach dla najmłodszych i wypełnić kosze produktami Milka czy Kinder.
Zawartość każdej pracowniczej paczki można wzbogacić o osobiste akcenty. Do wyboru jest personalizacja oraz dołożenie gadżetów firmowych.
Personalizacja paczek firmowych – dołóż własne gadżety
Jeśli chcesz nadać paczce pracowniczej osobistego akcentu, rozważ umieszczenie w niej firmowych gadżetów. Nie powinny to być breloki, które nie zostały rozdane podczas targów, lecz eleganckie, praktyczne przedmioty. Dobrym pomysłem jest np.:
- kalendarz, planer firmowy,
- eleganckie pióro, długopis z logo,
- magnesy,
- poduszki, koce w kolorach firmowych,
- personalizowane kubki, kubki termiczne.
To tylko propozycje. Dzisiaj firmy są bardzo kreatywne i sporo pieniędzy przeznaczają na paczki pracownicze. Oprócz podstawowej zawartości delikatesowej, chętnie uwzględniają w nich także osobiste akcenty. Nawet własnoręcznie podpisana przez prezesa kartka świąteczna z życzeniami to miły gest wart zapamiętania.
Jak widzisz przygotowanie paczki pracowniczej nie jest łatwe i wymaga czasu. Dlatego też lepiej jest powierzyć to zadanie specjalistom, korzystając z gotowych zestawów lub składając zamówienie indywidualne.